Answer:
2 walks is $9.00 so first i would find the unit rate
Step-by-step explanation: To find the unit rate you would have to get 2 to 1 which means we would have to divide it by 2. 2 / 1 is 1 then we also have to divide 9 by 2 which would get you 4.5. Now you know that 1 walk is $4.50 , but you need to know how much it coust for 5 so you multiply by 5. $4.50 x 5 = $22.50