Respuesta :

Answer:

Unit rate is 1.5

Step-by-step explanation:

4 pounds  = $6

Divide 6 by 4 = 1.5

Check: 4 * 1.5 = 6

Hence,

1 pound = $1.5

Hope this helps :)

ACCESS MORE