contestada

A particular race car can cover a quarter-mile track (402 m) in 6.40 s starting from a standstill.


Find its acceleration.


If the combined mass of the driver and race car is 485 kg, what horizontal force must the road exert on the tires?

Respuesta :

Answer:

9520N

Explanation:

For the first part of this problem:

Given parameters:

Distance traveled  = 402m

Time taken  = 6.4s

Initial velocity  = 0m/s

Unknown:

Find the acceleration  = ?

Solution:

To solve this problem, we use on of the kinematics equation:

                S  = ut   +  [tex]\frac{1}{2}[/tex]at²  

S is the distance moved

u is the initial velocity

t is the time taken

a is the acceleration

             402  = (0 x 6.4) + ([tex]\frac{1}{2}[/tex] x a x 6.4²)

            402 = 20.48a

              a = 19.63m/s²

Second problem:

Given parameters:

Mass of the driver and race car combined  = 485kg

So;

 Horizontal force  = mass x acceleration

 Horizontal force  = 485 x 19.63  = 9520N

Answer:7.1*10^3

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico