Respuesta :
Answer:
C₂H₃₂
Explanation:
Given parameters:
Mass percentage of carbon = 42.88%
Mass percentage of hydrogen = 100 - 42.88 = 57.12%
Molecular weight = 56.02
Unknown:
Molecular formula = ?
Solution:
To solve this problem, we need to find the empirical formula of the compound first. The empirical formula is the simplest formula of a substance.
Therefore;
Elements Carbon Hydrogen
Percentage
composition 42.88 57.12
Molar mass 12 1
Number of moles 42.88/12 57.12/1
3.57 57.12
Simplest
ratio 3.57/3.57 57.12/3.57
1 16
Empirical formula of the compound is CH₁₆
Molar mass of CH₁₆ = 12 + 16(1) = 28g/mol
Multiplying index = [tex]\frac{molecular weight}{28}[/tex] = [tex]\frac{56.02}{28}[/tex] = 2
Molecular formula = (CH₁₆)₂ = C₂H₃₂