What is the maximum height obtained by a 12 g apple slung from a slingshot at an angle of 78° from the
horizontal with an initial velocity of 18 m/s?
Please really important anyone I have 3 min left

Respuesta :

Answer:15.78 m

Step-by-step explanation:

Given

mass of apple m=12 g

launch angle [tex]\theta =78^{\circ}[/tex]

initial velocity [tex]u=18\ m/s[/tex]

For the projectile motion, maximum height is given by

[tex]H_{max}=\frac{u^2\sin^2 \theta}{2g}[/tex]

Putting values

[tex]H_{max}=\frac{18^2\cdot \sin^2(78^{\circ})}{2\times9.81}[/tex]

[tex]H_{max}=\frac{324\times0.956}{2\times9.81}=15.78\ m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS