A train left the station at 9:00am. The next stop was 629 km south. It
arrived at 2:00pm the same day. What was its speed?

Respuesta :

Explanation:

We need to calculate the time it had travelled first:

9:00 to 12:00 = 3 hours.

12:00 to 2:00 = 2 hours

Total travel time = 5 hours.

The formula for speed is distance ÷ time (Hence, the unit for speed is m/s, kph, mph, etc.)

= 629km ÷ 5 hours

= 125.8 km/hour ~ 125.8kph

ACCESS MORE
EDU ACCESS