Respuesta :
Answer:
Mass = 11.23 g
Explanation:
Given data:
Mass of water produced = ?
Mass of ammonium nitrate decomposed = 25.0 g
Solution:
Chemical equation:
NH₄NO₃ → N₂O + 2H₂O
Number of moles of NH₄NO₃ :
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 25.0 g/ 80.0 g/mol
Number of moles = 0.312 mol
Now we will compare the moles of NH₄NO₃ and H₂O
NH₄NO₃ : H₂O
1 : 2
0.312 : 2/1×0.312 = 0.624 mol
Mass of water formed:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.624 mol × 18 g/mol
Mass = 11.23 g
11.23 grams of water produced from the decomposition of 25.00 grams of solid Ammonium Nitrate.
How we calculate moles from mass?
We can determine the moles of any substance by using the equation:
n = W /M, Where:
n = no. of moles
W = given mass
And M = molar mass
Given balanced equation is:
NH₄NO₃ → N₂O + 2H₂O
Also given that mass of NH₄NO₃ = 25 g
Mole of NH₄NO₃ = 25 / 80 = 0.312 mol
From the stoichiometry of the reaction, ratio between NH₄NO₃ and water is 1:2; it means one mole of NH₄NO₃ will produce 2 moles of water.
Moles of water formed = 2 × 0.312 = 0.624 mol
Now we convert this mole to grams through following way:
W = n × M
W = 0.624 × 18 = 11.23 grams
Hence, produced mass of water is 11.23 grams.
To learn more about moles or mass, do visit below link:
https://brainly.com/question/1104593