A 2.54 g piece of zinc (density = 7.14 g/mL) is added to a graduated cylinder that contains 12.13 mL h2o. What will be the final volume reading on the graduated cylinder, in mL?

Respuesta :

095641

Answer: If I'm correct it's 12.54 mL but don't rely on this because I'm not sure

Explanation:

Answer:

12.49 ml

Explanation:

Density = mass / volume

Volume = mass / density

Volume of zinc = 2.54/7.14

Volume of zinc = 0.3557

Initial volume = 12.13 ml

Total volume = initial volume+ volume of zinc

Total volume = 12.13 + 0.3557

Total volume = 12.4857 = 12.49 ml

ACCESS MORE
EDU ACCESS