A 10.00 kg block of iron is heated from 10.0 ° C to 95.0 °C. The specific heat of iron is 0.45 kJ/(kg·°C). How much energy is given to the iron?
a. 1900 kJ
b. 4300 kJ
c. 3800 kJ
d. 2100 kJ

Respuesta :

Neetoo

Answer:

Q = 382.5 Kj

Explanation:

Given data:

Mass of block = 10.00 Kg

Initial temperature = 10.0°C

Final temperature = 95.0°C

Specific heat capacity of iron = 0.45 KJ/Kg.°C

Energy given = ?

Solution:

Formula:

Q = m.c. ΔT

Q = amount of heat absorbed or released

m = mass of given substance

c = specific heat capacity of substance

ΔT = change in temperature

ΔT = 95.0°C - 10.0°C

ΔT = 85.0°C

Q = 10.00 Kg×0.45 KJ/Kg.°C×85.0°C

Q = 382.5 Kj

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico