Given:
Debbie bought a computer for 25% off the list price.
The list price = $2,428
To find:
The amount spend by Debbie.
Solution:
We have,
The list price = $2,428
Money spend by Debbie = List price - 25% of list price
[tex]=2428-\dfrac{25}{100}(2428)[/tex]
[tex]=2428-607[/tex]
[tex]=1821[/tex]
Therefore, the amount spend by Debbie is $1821.