Respuesta :

Answer:

2094.4 cm³

Step-by-step explanation:

The volume of a cone =πr²h/3

Where

r = radius = Diameter/2

Diameter = 20cm, radius = 20cm/2 = 10cm

Height = 20cm

Volume of a cone = π × 10² × 20/3

Volume of a cone = 2094.3951 cm³

Approximately to the nearest tenth = 2094.4 cm³

Therefore , the volume of a cone = 2094.4 cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS