Respuesta :

Answer:

2 burgers for $5.76

Step-by-step explanation:

We can do a ratio

1 : 3.52

2 : 5.76

1 : 3.52

2 : ?

Multiply 3.52 by 2 since thats what has been done from 1 to 2.

3.52 * 2 = 7.04

New

1 : 3.52

2 : 7.04

From the original one....

1 : 3.52

2 : 5.76

2 : 576 > 2 : 7.04

The one that is better is 2 burgers for 5.76,  because per burger it will cost 2.88 and it will cost less than the original one....

Hope this helped ( and did you know what i mean?)

Have a supercalifragilisticexpialidocious day!

If you have any questions feel free to comment down belowsx

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico