could u help me lol
A real estate agent received a 6% commission on the selling price of a house. If his commission was $8,880, what was the selling price of the house?

Respuesta :

Answer:

$148,000 was the selling price

Answer:

$148,000

Step-by-step explanation:

S = selling price

.06* S = 8880

S = 8880/.06

S = 148000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico