Answer:
v = 1.5 m/s
Explanation:
Given that,
Distance covered by a rat, d = 1400 m
Time, t = 16 minutes = 960 s
We need to find the average speed of the rat. The speed of an object is given by :
[tex]v=\dfrac{d}{t}\\\\v=\dfrac{1400\ m}{960\ s}\\\\v=1.45\ m/s[/tex]
or
v = 1.5 m/s
So, the average speed of the rat is 1.5 m/s.