A frog is sitting on the ground when he is scared by a big dog. His movement is modeled by the equation h=-6t^2+6t where h is the frog's height at any given time,t. How many seconds until the frog is back on the ground?

Respuesta :

Answer:

1 seconds

Step-by-step explanation:

The number of seconds till the frog back on the ground is as follows:

Let us assume the h be the height of the frog

And, the t is the time

Given that

[tex]h = -6t^2 + 6t[/tex]

Here we assume at the ground the h = 0

So,

[tex]0 = -6t^2 + 6t[/tex]

Now divide by 6

[tex]0 = -t^2 + t\\\\0 = t(-t + t)\\\\t = 0 \\\\0 = -t + t\\\\t = 0 \\\\ t = 1[/tex]

So for getting back to the ground it comes back in 1 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS