Respuesta :
Answer:
64 g O₂
General Formulas and Concepts:
Math
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
- Brackets
- Parenthesis
- Exponents
- Multiplication
- Division
- Addition
- Subtraction
- Left to Right
Chemistry
Atomic Structure
- Reading a Periodic Table
Stoichiometry
- Using Dimensional Analysis
Explanation:
Step 1: Define
[RxN - Balanced] CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
[Given] 36 g H₂O
[Solve] x g O₂
Step 2: Identify Conversions
[RxN] 2 mol O₂ → 2 mol H₂O
[PT] Molar Mass of O - 16.00 g/mol
[PT] Molar Mas of H - 1.01 g/mol
Molar Mass of O₂ - 2(16.00) = 32.00 g/mol
Molar Mass of H₂O - 2(1.01) + 16.00 = 18.02 g/mol
Step 3: Stoichiometry
- Set up conversion: [tex]\displaystyle 36 \ g \ H_2O(\frac{1 \ mol \ H_2O}{18.02 \ g \ H_2O})(\frac{2 \ mol \ O_2}{2 \ mol \ H_2O})(\frac{32.00 \ g \ O_2}{1 \ mol \ O_2})[/tex]
- Divide/Multiply [Cancel Units]: [tex]\displaystyle 63.929 \ g \ O_2[/tex]
Step 4: Check
Follow sig fig rules and round. We are given 2 sig figs.
63.929 g O₂ ≈ 64 g O₂
Mass of O₂ needed = 64 g
Further explanation
Given
Reaction
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
36 grams of H₂O
Required
Mass of O₂ needed
Solution
mol H₂O :
= mass : MW H₂O
= 36 : 18 g/mol
= 2
From the equation, mol ratio of O₂ : H₂O = 2 : 2, so mol O₂=2
Mass O₂ :
= mol x MW O₂
= 2 x 32 g/mol
= 64 g