Respuesta :
%yield = 91.8
Further explanation
Given
20 g NaCl
45 g AgCl
Required
%yield
Solution
Reaction
NaCl + AgNO₃ ⇒ AgCl + NaNO₃
mol NaCl :
= mass : MW
= 20 g : 58,44 g/mol
= 0.342
mol AgCl from equation :
= 1/1 x mol NaCl
= 1/1 x 0.342
= 0.342
Mass AgCl(theoretical) :
= mol x MW
= 0.342 x 143,32 g/mol
= 49.02 g
%yield = (actual/theoretical) x 100%
%yield = (45/49.02) x 100%
%yield = 91.8
Percentage % yield = 91.8%
Given:
20 g NaCl
45 g AgCl
To find:
% yield=?
The balanced chemical equation will be:
NaCl + AgNO₃ ⇒ AgCl + NaNO₃
First, we need to calculate moles of NaCl.
[tex]\text{Number of Moles}=\frac{\text{Given Mass}}{\text{Molar Mass}} \\\\\text{Number of Moles}=\frac{20}{58.44} \\\\\text{Number of Moles}= 0.342 moles[/tex]
Then, calculate moles of AgCl from equation:
[tex]\text{mol of AgCl}= 1/1 * \text{ mol NaCl}\\\\\text{mol of AgCl}= 1/1 * 0.342\\\\\text{mol of AgCl}= 0.342[/tex]
Mass AgCl(theoretical) :
[tex]\text{Mass of AgCl}= mol * MW\\\\\text{Mass of AgCl}= 0.342 x 143,32 g/mol\\\\\text{Mass of AgCl}= 49.02 g[/tex]
Now, calculate for percentage yield.
[tex]\%yield =\frac{actual}{theoretical} * 100\%\\\\\%yield = (45/49.02) * 100\%\\\\\%yield = 91.8\%[/tex]
The percentage yield will be 91.8%.
Learn more:
brainly.com/question/21091465