Answer:
Length of the diagonal = 1.73 cm
Step-by-step explanation:
Side of cube = 1 cm
Length of diagonal = x = ?
The formula used to find length of diagonal of cube is: [tex]Diagonal=\sqrt{3}s[/tex] where s is length of side of cube.
We have s = 1
So, Length of Diagonal will be:
[tex]Length\:of\;Diagonal=\sqrt{3}s\\Length\:of\;Diagonal=\sqrt{3}(1)\\Length\:of\;Diagonal=1.73[/tex]
So, Length of the diagonal = 1.73 cm