Answer:
Acceleration force = 2 m/s²
Force = - 4,800 N
Given:
Mass (m) = 2,400 kg
Initial velocity (u) = 20 m/s
Final velocity (v) = 0 m/s
Time taken (t) = 10 s
Find:
Acceleration force
Force
Computation:
v = u + at
0 = 20 + (a)(10)
Acceleration force = 2 m/s²
f = ma
f = 2,400 X (-2)
Force = - 4,800 N