Respuesta :
Answer:
In order to calculate the sales tax of an item, we need to first multiply the pre-tax cost of the item by the sales tax percentage after it has been converted into a decimal. Once the sales tax has been calculated it needs to be added to the pre-tax value in order to find the total cost of the item. Let's start by working with an example. If a magazine costs $2.35 and has a 6% sales tax, then what is the total cost of the item. First, we need to convert the sales tax percentage into a decimal by moving the point two spaces to the left.
6%→0.06
Now, we need to multiply the pre-tax cost of this item by this value in order to calculate the sales tax cost.
\textup{Sales tax}=0.06\times\$2.35
\textup{Sales tax}=\$0.141
Round to two decimal places since our total is in dollars and cents.
\textup{Sales tax}=\$0.14
Last, add this value to the pre-tax value of the item to find the total cost.
\textup{Total cost}=\textup{Pre-tax value}+\textup{Sales tax}
\textup{Total cost}=\$2.35+\$0.14
\textup{Total cost}=\$2.49
Step-by-step explanation:
Total cost of 9 t-shirts = $36
Percentage of tax on the total cost = 6.5%
Tax on the total cost :
[tex]= 6.5\% \: of \: \: 36[/tex]
[tex] = \frac{6.5 \times 36}{100}[/tex]
[tex] = \frac{234}{100} [/tex]
[tex] = \color{hotpink}\$ \: 2.34[/tex]
Thus, the total tax on the shirts = $2.34
Total cost of the shirts including tax :
[tex] = 36 + 2.34[/tex]
[tex] =\color{hotpink} \bold{\$ \: \: 38.34}[/tex]
Therefore, the total cost of the shirts including tax = $38.34