Weight of Chloroform : = 2.862 kg
Given
Density 1.483 g/ml
Volume = 1.93 L
Required
Weight of Chloroform
Solution
Density is a quantity derived from the mass and volume
Density is the ratio of mass per unit volume
Density formula:
[tex]\large {\boxed {\bold {\rho ~ = ~ \frac {m} {V}}}}[/tex]
ρ = density
m = mass
v = volume
Convert density to kg/L :
=1.483g/ml = 1.483 kg/L
So the weight(mass) :
= ρ x V
= 1.483 kg/L x 1.93 L
= 2.862 kg