Answer:
11.06m/s²
Explanation:
According to Newtons second law of motion
[tex]\sm F_x = ma_x\\F_m - F_f = ma_x\\mgsin \theta - \mu R mgcos \theta = ma_x\\[/tex]
Given
Mass m = 17kg
Fm = 208N
theta = 36 degrees
g = 9.8m/s²
a is the acceleration
Substitute
208 - 0.148(17)(9.8)cos 36 = 17a
208 - 24.6568cos36 = 17a
208 - 19.9478 = 17a
188.05 = 17a
a = 188.05/17
a = 11.06m/s²
Hence the the magnitude of the resulting acceleration is 11.06m/s²