Respuesta :

Answer:

Solution,

<TWR = <PWQ = 128° [Vertically opposite angles]

<TWS = 128°-31° = 97° = [tex]\frac{97\pi ^{c}}{180}[/tex] = ∝

Arc TS (l) = ?

Radius (r) = 4.5mm

Now,

[tex]\alpha = \frac{l}{r} \\or, \frac{97\pi ^{c}}{180} = \frac{l}{4.5} \\or, l = \frac{(97\pi)(4.5) }{180} = \frac{436.5\pi }{180}[/tex]≈ 7.61mm

ACCESS MORE
EDU ACCESS