Respuesta :

Answer:

1225kg

Explanation:

Given parameters:

Velocity of the car  = 20m/s

Momentum = 24500kgm/s

Unknown:

Mass of the car  = ?

Solution:

To solve this problem, we must understand that the momentum of a body is the quantity of motion that it possess.

So;

  Momentum  = mass x velocity

 

    Mass of the car  = [tex]\frac{Momentum }{velocity}[/tex]   = [tex]\frac{24500}{20}[/tex]   = 1225kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS