Answer:
74.73 ×10²³ molecules
Number of moles = 12.41 mol
Explanation:
Given data:
Mass of C₄H₆ = 671 g
Number of moles = ?
Number of molecules = ?
Solution:
Number of moles:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 671 g/ 54.091 g/mol
Number of moles = 12.41 mol
Number of molecules:
1 mole contain 6.022×10²³ molecules
12.41 mol × 6.022×10²³ molecules / 1 mol
74.73 ×10²³ molecules