The diameter of a tire is 2.5 ft. Use this measurement to answer parts a and b. Show all work to receive full credit

Respuesta :

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

The diameter of a tire is 2.5 ft. a. Find the circumference of the tire. b. About how many times will the tire have to rotate to travel 1 mile?

Solution:

a) The circumference of a circle is the perimeter of the circle. The circumference of the circle is the distance around a circle, that is the arc length of the circle. The circumference of a circle is given by:

Circumference = 2π × radius; but diameter = 2 × radius. Hence:

Circumference = π * diameter.

Given that diameter of the tire = 2.5 ft:

Circumference of the tire = π * diameter = 2.5 * π = 7.85 ft

b) since the circumference of the tire is 7.85 ft, it means that 1 revolution of the tire covers a distance of 7.85 ft.

1 mile = 5280 ft

The number of rotation required to cover 1 mile (5280 ft) is:

number of rotation = [tex]\frac{5280\ ft}{7.85\ ft\ per\ rotation}=672\ rotations\\\\\\[/tex]

Answer:

A. 7.85

B. 672

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico