Answer:
The speed (magnitude of the velocity) is 14.4 m/s
Explanation:
Vertical Launch Upwards
It occurs when an object is launched vertically up without taking into consideration any kind of friction with the air.
If vo is the initial speed and g is the acceleration of gravity, the speed vf at any time is calculated by:
[tex]v_f=v_o-g.t[/tex]
A tennis ball is launched vertically up with an initial speed of vo=34 m/s. At time t=2 s, its speed is:
[tex]v_f=34-9.8*2[/tex]
[tex]v_f=34-19.6[/tex]
[tex]v_f=14.4\ m/s[/tex]
The speed (magnitude of the velocity) is 14.4 m/s