contestada

Aubrey has a loyalty card good for a 8% discount at her local hardware store. What
would her total in dollars and cents be, after the discount and before tax, if the total
cost of all the items she wants to buy is $12.75? Round to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

The cost after discount would be 11 dollars 73 cents.

Step-by-step explanation:

Given that:

Discount on loyalty card = 8%

Cost of items bought = $12.75

Discount on items = 8% of 12.75

Discount on items = [tex]\frac{8}{100}*12.75[/tex]

Discount on items = 0.08 * 12.75 = $1.02

Total after discount = 12.75 - 1.02 = $11.73

Hence,

The cost after discount would be 11 dollars 73 cents.

ACCESS MORE
EDU ACCESS