Lindsey earns 5% commission off all sales in the clothing boutique she works at. If a customer bought $124.50 in merchandise, how much commission did she earn?
I NEED THIS ASAP

Respuesta :

Answer:

Lindsey earned a commission of $6.23

Step-by-step explanation:

Given that:

Commission rate = 5%

Amount of merchandise bought by customer = $124.50

Commission amount = 5% of 124.50

Commission amount = [tex]\frac{5}{100}*124.50[/tex]

Commission amount = 0.05 * 124.50

Commission amount = $6.225

Rounding off to nearest cent

Commission amount = $6.23

Hence,

Lindsey earned a commission of $6.23

ACCESS MORE
EDU ACCESS