A 96 ounce container of orange juice cost $4.80. at what price should a 128 ounce contairnes be sold in order for the unit rate for both containers to be the same?

Respuesta :

128 - 96 = 32
$4.80 / 96 = .05
.05 x 32 = 1.6
1.6 + 4.80 = 6.40
RELAXING NOICE
Relax