Ayayai Furniture Company started construction of a combination office and warehouse building for its own use at an estimated cost of $3,000,000 on January 1, 2020. Ayayai expected to complete the building by December 31, 2020. Ayayai has the following debt obligations outstanding during the construction period.
Construction loan-12% interest, payable semiannually, issued December 31, 2019 $1,200,000
Short-term loan-10% interest, payable monthly, and principal payable at maturity on May 30, 2021 840,000
Long-term loan-11% interest, payable on January 1 of each year. Principal payable on January 1, 2024 600,000
(a) Assume that Ayayai completed the office and warehouse building on December 31, 2020, as planned at a total cost of $3,120,000, and the weighted average amount of accumulated expenditures was $2,160,000. Compute the avoidable interest on this project. (Use interest rates rounded to 4 decimal places, e.g. 7.5825% for computational purposes and round final answers to O decimal places, e.g. 5,275.) Avoidable Interest $__________.

Respuesta :

Answer:

Ayayai Furniture Company

The avoidable interest on this project is:

=  $250,909.44

Explanation:

a) Data and Calculations:

Estimated cost of construction = $3,000,000

Construction started on January 1, 2020

Construction expected to complete by December 31, 2020

Debt obligations outstanding:

Construction loan-12% interest, payable semiannually, issued December 31, 2019 $1,200,000

Annual interest payment = $144,000 ($1,200,000 * 12%)

Short-term loan-10% interest, payable monthly, and principal payable at maturity on May 30, 2021 840,000;

Annual interest payment = $84,000 ($840,000 * 10%)

Long-term loan-11% interest, payable on January 1 of each year. Principal payable on January 1, 2024 600,000

Annual interest payment = $66,000 ($600,000 * 11%)

Total debt obligations = $2,640,000

Total interest payment = $294,000

Weighted average interest rate = $294,000/2,640,000 = 0.111364

Total cost of construction incurred = $3,120,000

Weighted average amount of accumulated expenditure = $2,160,000

Avoidable interest = Construction loan *12% + (Weighted Average Accumulated Expenditures - Construction loan) *Weighted average interest rate

= $1,200,000 * 12% + ($2,160,000 - $1,200,000) * 11.1364%

= $144,000 + (960,000 *11.1364%)

= $144,000 + $106,909.44

= $250,909.44

b) Avoidable interest is the interest that would not have been incurred assuming that this combination office and warehouse building project was not carried out.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico