Respuesta :

Answer:

one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2

Step-by-step explanation:

Let the price eif one jumbo be x

Let the price of one chocolate be y

If one jumbo and 2 chocolate cost$6, then

x+2y= 6 ... 1

If one jumbo and 4chocolate cost $8, then;

x +4y = 8... 2

Subtract both equations

2y -4y = 6-8

-2y= -2

y = 1

Substitute y = 1 into 1;

From 1, x+2y = 6

x +2(1) = 6

x = 6-2

x = 4

Hence one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2

ACCESS MORE
EDU ACCESS