Respuesta :

Answer:

10.88kJ

Explanation:

Given data

mass= 10kg

heigth= 111m

Applying

PE= mgh

assume g= 9.81m/s^2

substitute

PE= 10*9.81*111

PE=10889.1 Joules

PE=10.881kJ

Hence the potential energy is 10.88kJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS