In the container with a volume of 893 liters, there are 39.9 moles of air at STP conditions.
We can find the number of moles with the Ideal gas law equation:
[tex] PV = nRT [/tex]
Where:
P: is the pressure = 1 atm (STP)
V: is the volume = 893 L
n: is the number of moles =?
R: is the gas constant = 0.082 L*atm/(K*mol)
T: is the temperature = 273 K
Hence, the number of moles is:
[tex] n = \frac{PV}{RT} = \frac{1 atm*893 L}{0.082 L*atm/(K*mol)*273 K} = 39.9 moles [/tex]
Therefore, there are 39.9 moles in the container.
You can find more about Ideal gas law here: https://brainly.com/question/4147359?referrer=searchResults
I hope it helps you!