Respuesta :

Answer:

80.12J

Explanation:

Given parameters:

Mass of the bowling ball = 7.3kg

Height of the storage rack  = 1.12m

Unknown:

Energy the ball would have exerted  = ?

Solution:

To solve this problem, the potential energy is the best parameter to use.

Potential energy is the energy due to the position of a body. It is expressed as:

    Potential energy  = mass x gravity x height

So;

   Potential energy = 7.3 x 9.8 x 1.12 = 80.12J

ACCESS MORE
EDU ACCESS