How many grams of argon would it take to fill a large light bulb with a volume of 0.745 L at STP?
A) 1.33 g
B) 0.0332 g
C) 0.846 g
D) 19.0 g

Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass = 1.33 g

Explanation:

Given data:

Mass of argon required = ?

Volume of bulb = 0.745 L

Temperature and pressure = standard

Solution:

We will calculate the number of moles of argon first.

Formula:

PV = nRT

R = general gas constant = 0.0821 atm.L/mol.K

By putting values,

1 atm ×0.745 L = n × 0.0821 atm.L/mol.K× 273.15 K

0.745 atm. L = n × 22.43 atm.L/mol

n = 0.745 atm. L / 22.43 atm.L/mol

n = 0.0332 mol

Mass of argon:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 0.0332 mol × 39.95 g/mol

Mass = 1.33 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS