contestada

A jet travels 510 miles in 5 hours. At this rate, how far could the jet fly in 14 hours? What is the rate of the speed of the jet?

Respuesta :

Kym20
510 divided by 5 = 102
102 times 14= 1428
1,428 miles in 14 hours
the rate is 102 miles per hour. 
Let x be the distance traveled by the jet in 14 hours. Let's use the rule of three:
510 miles --> 5 hours
x --> 14 hours

x= (14*510)/5 = 1428

So the jet can travel 1428 miles in 14 hours.

The unit of rate are expressed by "something" per hour. So to find the rate of the speed of the jet, we need to find how miles can it travel in 1 hour.
We can again use the rule of three, and let y be the distance travelled in 1 hour.
510 miles --> 5 hours
y --> 1 hour

y = 510/5 = 102.
So the rate of speed of the jet is 102 miles per hour.

Hope this Helps! :)
ACCESS MORE
EDU ACCESS