Respuesta :

Lanuel

Answer:

Spring potential energy = 7.875Nm

Explanation:

Given the following data;

Extension, e = 15cm to meters = 15/100 = 0.15m

Spring constant, k = 350n/m

To find the force;

Force = spring constant * extension

Force = 350 * 0.15

Force = 52.5 Newton.

Now to find the spring potential energy we would use the formula below;

Spring potential energy = force * extension

Substituting into the equation, we have;

Spring potential energy = 52.5 * 0.15

Spring potential energy = 7.875Nm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico