Given :
Initial speed, u = 0 m/s.
Final speed, v = 9 m/s.
Time taken to reach that speed, t = 2 sec.
To Find :
The acceleration of the athlete.
Solution :
We know, in uniform acceleration motion :
[tex]v= u+at\\\\a = \dfrac{v-u}{t}\\\\a = \dfrac{9-0}{2}\ m/s\\\\a = 4.5 \ m/s^2[/tex]
Therefore, acceleration of the athlete is 4.5 m/s².