Respuesta :

Answer:

Density = 0.32g/mL

Explanation:

Density of a substance can be calculated using the formula:

Density (g/mL) = mass (g)/volume (mL)

According to the information provided in this question, mass of the substance = 80grams, volume = 250cm³/mL

Note that, the pressure and temperature are not needed to calculate the density of the substance.

Density = 80/250

Density = 0.32g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico