A fuel tank holds 22.3 gallons of gasoline. If the density is 0.8206 g/mL, what is the mass in kilograms of gasoline in a full tank

Respuesta :

Answer:

[tex]m=69.3kg[/tex]

Explanation:

Hello!

In this case, since the density is computed by dividing the mass of the substance by its occupied volume (d=m/V), we first need to realize that 0.8206 g/mL is the same to 0.8206 kg/L, which means we first need to compute the volume in L:

[tex]V=22.3gal*\frac{3.78541L}{1gal}=84.415L[/tex]

Then, solving for the mass in d=m/V, we get m=d*V and therefore the mass of gasoline in that full tank turns out:

[tex]m=0.8206g/L*84.415L\\\\m=69.3kg[/tex]

Best regards!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico