Respuesta :
Answer:
The correct answer is - 15.625
Explanation:
The half-life is the time it takes to decay half value or quantity of its initial quantity or value. It is given that,
The half-life of K-42 = 12.4 hours
The initial value of K-42 = 500 gm
After 62 hours the value of k-42 = ?
The number of half cycle = 62*1/12.4 = 5,
therefore it will have 5 half-lives
initial - 500
1st half life - 500/2 = 250
2nd - half life - 250/2 = 125
3rd half life - 125/2 = 62.5
4th half life - 62/2 = 31.25
fifth half life - 31.25/2 = 15.625
Thus, the correct answer is =15.625g
15.625 g of a 500 gram sample of potassium-42 with 12.4 hours of Half -life is left after 62 hours.
The half-life is the time after which half of the initial quantity of a radioactive substance is left .
Given here,
The half-life of K-42 = 12.4 hours
The initial quantity of K-42 = 500 gm
The final quantity after 62 hours = ?
The number of half cycle
[tex]\bold { = 62\times \dfrac 1{12.4} = 5,}[/tex]
Thus the number of half life cycles in 62 hours is 5,
After 1 half life [tex]\bold {= \dfrac {500}{2} = 250}[/tex]
After 2 half lives [tex]\bold {= \dfrac {250}{2} = 125}[/tex]
After 3 half lives [tex]\bold {= \dfrac {125}{2} = 62.5}[/tex]
After 4 half lives [tex]\bold {= \dfrac {62.5}{2} = 31.25}\\[/tex]
After 5 half lives [tex]\bold {= \dfrac {31.25}{2} = 12.625}\\[/tex]
15.625 g of a 500 gram sample of potassium-42 with 12.4 hours of Half -life is left after 62 hours.
To know more about Half life,
https://brainly.com/question/4483570