The formula for c the cost of a painter, is c = 20h + 35 where h represents the number of hours the painter worked on a job A homeowner has $125 to spend on painting Which equation could be used to find the number of hours that a painter can work?

Answer:
Option (2)
Step-by-step explanation:
Formula for c the cost of a painter is,
c = 20h + 35
Here, h = hours the painter worked
If a homeowner has total amount $125 to spend on painting,
So, for c = 125,
125 = 20h + 35
(20h + 35) - 35 = 125 - 35
20h = 125 - 35
[tex]\frac{20h}{20}=\frac{(125-35)}{20}[/tex]
h = [tex]\frac{(125-35)}{20}[/tex]
Therefore, Option (2) will be the answer.