1. 2.50 g of hydrogen gas is heated from 17.0°C to 23.0°C. The specific heat capacity of hydrogen is 14.267 J/g C. How much energy is absorbed?​

Respuesta :

Answer:

Q = 214.005 J

Explanation:

Given that,

Mass, m = 2.5 g

The hydrogen gas is heated from 17.0°C to 23.0°C.

The specific heat capacity of hydrogen is 14.267 J/g C.

We need to find how much energy is absorbed.

The formula for the energy absorbed is given by :

[tex]Q=mc\Delta T\\\\Q=2.5\times 14.267 \times (23-17)\\\\Q=214.005\ J[/tex]

So, the required energy is 214.005 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS