A student pushes a textbook across a desk with a force of 6.0 N a distance of 0.3 m. How much work is done on the textbook? Also need the formula and how to do it. Please help

Respuesta :

Explanation:

Work done = Force * Diatance

By applying this equation,

We have Work Done = (6.0N)(0.3m) = 1.8J.

Answer:

1.8 J is the right answer.

Explanation:

Formula used : Work = Force × Displacement

Work done = 6.0 Newton×0.3 meters = 1.8 joules

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico