Answer:
y = 83.33 cm
Step-by-step explanation:
Relation between the rise in water level (h) and duration (t) to fill the water in the garden hose is proportional.
h ∝ t
h = kt
Here, k = Proportionality constant
If the rise in the water level of the hose = 13 cm
Time to fill the water up to 13 cm = 3 minutes
13 = 3k
k = [tex]\frac{13}{3}[/tex] cm per minute
Therefore, equation will be,
h = [tex]\frac{13}{3}t[/tex]
If a data point (19, y) lies on the graph,
y = [tex]\frac{13\times 19}{3}[/tex]
y = 82.33 cm
Therefore, y = 82.33 cm is the answer.