Respuesta :
The tax amount for the dinner bill can be calculated with the given expression.The tax amount for the dinner bill given by Mr jaxon is $8.
Given-
Total Total amount of the bill dinner is $102.
Tips given by Mr. Jaxon [tex]t[/tex] percent is 25 percent of the dinner bill before tax.
The expression for the tip amount [tex]t[/tex] can be model as,
[tex]t=0.25(102-x)[/tex]
Here [tex]x[/tex] is the tax amount.
Put the value of the tip in the above expression we get,
[tex]23.5=0.25(102-x)[/tex]
Divide by 0.25 both side, we get,
[tex]\dfrac{23.5}{0.25} =(102-x)[/tex]
[tex]94 =(102-x)[/tex]
Rewrite the equation for the [tex]x,[/tex]
[tex]x=102-94[/tex]
[tex]x=8[/tex]
Thus, the tax amount for the dinner bill given by Mr jaxon is $8.
For more about the percent follow the link below,
https://brainly.com/question/5777130