Respuesta :
5 min -- 30 plates
1 min -- 6 plates
a) 7:15 to 7:38 is 23 mins
no. of plates washed is 23 x 6 =138 plates
assuming shift lasts for x minutes,
the number of plates to wash is 6x
1 min -- 6 plates
a) 7:15 to 7:38 is 23 mins
no. of plates washed is 23 x 6 =138 plates
assuming shift lasts for x minutes,
the number of plates to wash is 6x
Answer: There are 138 plates that are to be washed by her if she started at 7:15 and end at 7:38, and the function will be f(x)=6x.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
She washed 30 plates from 7:30 to 7:35 ,
That means in 5 minutes , number of plates get washed by her = 30
We need to find the number of plates from 7:15 to 7:38
First we count the number of minutes
[tex]38-15=23\ minutes[/tex]
In 1 minute, number of plates get washed by her is given by
[tex]\frac{30}{5}=6[/tex]
In 23 minutes, number of plates get washed by her is given by
[tex]23\times 6=138\ plates[/tex]
Equation to represent how many plates Ana has left to wash at a particular time after her start at 7:15 is given by
[tex]f(x)=6x\\\\\text{where x denotes the number of minutes}[/tex]
Hence, there are 138 plates that are to be washed by her if she started at 7:15 and end at 7:38, and the function will be f(x)=6x.