Respuesta :

Answer:

The length of the sky lift is 3.387.05 ft

Step-by-step explanation:

By an online search, i  found that the sky lift rises at an angle of 20.75 degrees.

Then we can think on a triangle rectangle, such that:

One cathetus is 1200ft, this is the opposite cathetus to the angle of 20.75°

The length of the ski lift would be the hypotenuse of this triangle rectangle.

Then we can use the relationship:

Sin(a) = opposite cathetus/hypoteuse.

such that:

a = 20.75°

opposite cathetus = 1200ft

then:

sin(20.75°) = 1200ft/hypotenuse

hypotenuse = 1200ft/sin(20.75°)  = 3.387.05 ft

The length of the sky lift is 3.387.05 ft

Answer:

Cross multiply

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS