Marcus purchase 3 pounds of apples in 4 pounds of strawberries for a total of $12.50 Shannon purchase 5 pounds of apples in 1 pound of strawberries for a total of $13.75 right and solve a system of equations that can be used to find the cost of 1 pound of apples in 1 pound of strawberries

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 3x+4y=12.5

  5x+1y=13.75

Answer:

1 pound of apple costs $2.50

1 pound of strawberries costs $1.25

Step-by-step explanation:

System of Equations

Let's define the following variables:

x = cost of 1 pound of apples

y = cost of 1 pound of strawberries

.........................................

Marcus purchased 3 pounds of apples and 4 pounds of strawberries for a total of $12.50. Thus:

3x + 4y = 12.50       [1]

Shannon purchased 5 pounds of apples and 1 pound of strawberries for a total of $13.75, thus:

5x + y = 13.75       [2]

We need to solve the system of the equations [1] and [2].

Solving for y in [2]:

y = 13.75 - 5x       [3]

Substituting in [1]

3x + 4(13.75 - 5x) = 12.50

Operating:

3x + 55 - 20x = 12.50

-17x = -55 + 12.50 = -42.50

Dividing by -17:

x = -42.50/(-17)

x = 2.5

Substituting in [3]:

y = 13.75 - 5*2.5

y = 1.25

Solution:

1 pound of apple costs $2.50

1 pound of strawberries costs $1.25

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico